Diger > Alaşımlı Bakırlar

Krom Zirkonyum Alaşımlı Bakır(CuCrZr) /Erozyon için Sert Bakır

Bu malzeme üretimi esnasında elektrolitik olarak saflaştırıldıktan sonra mekanik özelliklerinin (sertlik, iletkenlik gibi) isteneni vermesi için krom (Cr) ve zirkonyum (Zr) elementleri ilavesi ile yüzeyi pürüzsüz, sıkı yapılı ve işleme kabiliyeti yüksek bir malzeme olarak imal edilmiştir. Çekme çubuklarda 160 HB, lama ve plakalarda 130 – 140 HB sertlikte olup erozyon korozyonunda mukavemetli bir malzemedir. Değişik çaplarda 3 m boylar halinde bulunur. İstenilen boy ve ölçülerde hazırlanırlar. Büyük çaplardaki çubuklardan istenilen kalınlık doğrultusunda kesilerek disk elde edilir.

Kullanım Alanı

Punta kaynağında elektrot ucu olarak kullanılır. Alaşımı sayesinde ısıya karşı dayanımı yüksektir.

Kobalt Berilyum Alaşımlı Bakır (CuCoBe)

Bir Bakır, kobalt, berilyum alaşımıdır, özel ısı muamelesiyle çok yüksek sertlik kazanmıştır.(>280 HB) Buna bağlı olarak iyi bir termik ve elektrik iletkenliğe sahiptir. Değişik çaplarda 3 m boylar halinde bulunur. İstenilen boy ve ölçülerde hazırlanırlar.

Kullanım Alanı

Bu malzeme ile daha çok elektrod tutucuları, punta kaynak kolları, yüksek basınca dayanıklı mengene ve çeneler, özel aparatlar yapılmaktadır. Bununla beraber bu malzeme enjeksiyon presleri için piston olarak kullanıldığı gibi plastik yolluklar için kullanıldığında yüksek verim elde edilir. Krom Zirkonyum gibi bu da punta kaynağında elektrot ucu olarak kullanılır. Bu alaşım krom zirkonyuma oranla daha sert ve  ısıya karşı dayanımı daha yüksektir. Dolayısıyla daha kalın saçların puntalanmasında bu malzeme önerilir.

Geri Dön
(c) 2010 Karaarslan Metal, All Right Reserved